Gör din röst hörd. Skicka ett mejl till Svensk Fågel och kräv att de fasar ut turbokycklingar.
Gör din röst hörd. Skicka ett mejl till Svensk Fågel och kräv att de fasar ut turbokycklingar.
Mejlet som skickas kommer innehålla ditt namn, följande står i mejlet:
Hej Svensk Fågel,
[Ditt eget meddelande eller: Jag skriver till er som konsument och djurvän, djupt oroad över lidandet i svenska kycklingfabriker.] Två år efter SVT:s Kycklingens pris visar uppföljningen Älskade kyckling att problemen finns kvar. Turbokycklingar växer så fort att kroppen inte hinner med, de får ont, har ofta svårt att gå och slaktas när de bara är 35 dagar gamla. Samtidigt får föräldradjuren begränsad tillgång till mat och går hungriga för att inte växa för fort.
Varför har branschen inte agerat under dessa tre år, när forskare och veterinärer varnar för allvarliga problem? Norge har tagit steg för att fasa ut snabbväxande linjer och Danmark driver frågan inom EU.
Jag uppmanar er att fasa ut turbokycklingarna och införa åtgärder som minskar lidandet i hela kedjan, från avelsdjur till kycklingarna i fabrikerna.
Vad kommer Svensk Fågel göra för att minska lidandet i kycklingfabrikerna?
Med vänliga hälsningar,
Ditt Namn
Bakgrund till protesten: Två år efter SVT:s granskning Kycklingens pris visar uppföljningen Älskade kyckling att problemen finns kvar. Turbokycklingar växer så fort att kroppen inte hinner med, de får ont, har ofta svårt att gå och slaktas när de bara är 35 dagar gamla. Samtidigt får föräldradjuren begränsad tillgång till mat och går hungriga för att inte växa för fort, bara för att kunna producera nästa generation kycklingar. Andra länder har börjat ta steg framåt, men den svenska branschen har inte agerat.
Gör din röst hörd. Skicka ett mejl till Svensk Fågel och kräv att de fasar ut turbokycklingar.
Det är ytterst hänsynslöst att behandla kycklingar och föräldrahönsen på detta vedervärdiga sätt.
Måste sluta att plåga djur 😡
LIDANDET! djuren kan själva inte prata för sig.
Helt förfärligt, hur kan man tillåta att detta fortsätter???
Alla levande varelser förtjänar ett bättre liv än detta.
Är för J*v*igt att detta får fortgå 2026.
Industrin och hur vi torterar djur får mig att må illa. Jag vill inte leva i en värd där detta händer!
För att jag älskar och bryr mig om djur och dom ska bli behandlade med kärlek och omtanke. Är verkligen de underbaraste vi människor har.
För djuren,att de ska få ett bättre liv!
I Uppdrag gransknings Kycklingens pris (2023) och Älskade kyckling (2026) framfördes flera påståenden från branschorganisationen Svensk Fågel om hur svenska kycklingar föds upp. Via följande sida går Djurens Rätt igenom Svensk Fågels påståenden och jämför dem med vad lagstiftning, forskning och myndigheter faktiskt visar.