Det hela gäller en inredd bur för 20 höns som tillverkas av Big Dutchman som är en en av världens största leverantör av inredning till fjäderfäanläggningar. Buren har varit svårsåld i Sverige då det finns en svensk regel om högst 16 höns i en bur avsedd för 20. Nu kan dock hindret vara undanröjt då det enligt domstolen "saknas vetenskaplig grund för att påstå att djurskyddet är bättre i en inredd bur för 16 höns jämfört med en bur för 20."
Tidningen Skånskan har tidigare skrivit om ämnet och rapporterat att Länsstyrelsen i Skåne gått emot Jordbruksverket när det gäller minsta antalet höns i samma bur. De skrev då att "branschorganisationen Svenska Ägg bejublar länsstyrelsens beslut att tillåta de större burarna." Organisationens vd Therese Schultz menar att – "Svenska särregler som saknar vetenskaplig grund är mycket svårmotiverade ur konkurrenssynpunkt, och detta understryks av länsstyrelsens beslut." Djurens Rätt är emot burhållning av hönor. I Sverige hålls närmare 7 miljoner hönor inspärrade i äggfabriker. Av dem sitter ungefär två miljoner i burar, medan resten hålls "frigående" i stora stallar. Bara omkring 10 % av hönorna får någonsin se solen. Det finns större möjligheter att förbättra de frigående systemen än bursystemen, till exempel genom att hålla hönorna i mindre grupper och med möjlighet till utevistelse. Mer om hönor i burar.
Djurens Rätts äggkampanj strävar mot att inga hönor bör få hållas i bur. Vi jobbar för buräggsfria matbutiker och buräggsfri offentlig upphandling. Ta gärna del av Djurens Rätts rapport Hönan eller ägget som är en genomlysning av äggindustrin, författad av Lena Lindström.