Ett nytt utbrott av fågelinfluensa har bekräftats på en avelsanläggning för kycklingar i Torsås, där cirka 50 000 fåglar har massavlivats. Djurens Rätt menar att det är tydligt att djurfabrikerna behöver monteras ned till förmån för en växtbaserad omställning.
Förra veckans bekräftade fall av fågelinfluensa är inte det första. Fågelinfluensa är extremt smittsamt och drabbar alla individer så fort smittan tar sig in i de storskaliga anläggningarna. Även de som inte blivit sjuka massavlivas. Totalt har över 4 miljoner fåglar massavlivats på grund av fågelinfluensa i Europa, bara under den senaste månaden. Samtidigt lägger regeringen och EU stora resurser på att hålla systemet flytande i stället för att förändra det. Djurens Rätt menar att virusutbrotten tydligt visar att det är antalet djur och tätheten i produktionen som skapar smittriskerna, och de efterföljande konsekvenserna för både djur och människor.
– De återkommande virusutbrotten i djurfabrikerna är ingen slump, utan en direkt följd av politiska beslut som premierar intensiv djurhållning. Så länge tiotusentals djur hålls tätt ihop i industriella system kommer virus fortsätta spridas. Vi behöver en politik som målmedvetet minskar antalet djur i fabrikerna, och en hållbar livsmedelsstrategi där växtbaserat utgör grunden, säger Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt.
Flera faktorer i dagens intensiva djurfabriker är direkt kopplade till ökad risk för smittspridning, virusmutation och nya zoonoser. På avelsanläggningen i Torsås hålls hönor i trängsel för att föda upp turbokycklingar.
Nedan sammanfattas några av Djurens Rätts förslag på åtgärder:
– Regeringen måste montera ned de djurfabriker som gång på gång orsakar risker för djur, ekonomi och folkhälsa. De stora virusutbrotten vittnar om det ohållbara med dagens höga köttkonsumtion. En växtbaserad omställning är inte bara möjlig – den är helt nödvändig, avslutar Tina Hogevik.
Djurens Rätt arbetar för att de plågsamma djurfabrikerna ska monteras ned. Hjälp oss i arbetet!