Djurens Rätt
01 July 2024

For the Animals –Turnén som tar Europa med storm

Nytt avsnitt av Djurens Rätts podcast På djurens sida ute nu!

I veckans avsnitt avhandlar vi allt om Djurens Rätts Europaturné: For the Animals. Thea Fahlberg, digital kommunikatör, pratar med Djurens Rätts generalsekreterare Benny Andersson om hur idén om en Europaturné kom till, om den mobila utställningen och om varför det är så viktigt att påverka för djuren i Europa.



Du får även höra från Fanny Eriksson, volontärsamordnare, som varit på plats under turnéns första stopp, och reaktioner från de kända djurvännerna Evelina Forsell, Gurgîn Bakircioglu och Anahita Vazvan (grundare till Vegan Delights).

 

Relevanta länkar:

Project 1882 Instagram

Project 1882 Facebook

Djurens Rätts sommarturné

Djurens Rätts Europaturné



Vill du stötta Djurens Rätts arbete för djuren? Bli månadsgivare.

Kontakt: podcast@djurensratt.se



Djurens Rätt gör med målinriktade kampanjer och politiskt påverkansarbete skillnad globalt för de djur som är flest och har det sämst. Är sedan 1882 Sveriges ledande djurrätts- och djurskyddsorganisation med fler än 50 000 medlemmar.



Avsnittet spelades in i NBV:s poddstudio

Avsnitt 86

Lyssna på avsnittet

Följ oss

Podden finns hos din poddapp!

Du har väl inte missat att prenumerera på vår podcast? Då missar du aldrig när ett nytt avsnitt släpps i din poddapp!

 

Spotify Apple podcasts | Google podcasts | Podme | Podplay | Podbean

Följ oss på Spotify
Thea Fahlberg

Thea Fahlberg

Digital kommunikatör
Dela: