Djurens Rätts nya bildmaterial visar kycklingarnas verklighet. Skriv under uppropet för att förbjuda turbokycklingar →
Inför riksdagsvalet kartlade Djurens Rätt vilka kandidater som ville arbeta för ett stärkt djurskydd. Nu står det klart att 42 av dem tar plats i den nya riksdagen.
Inför valet fick de fem översta kandidaterna för varje riksdagsparti i respektive valkrets möjlighet att svara på Djurens Rätts enkät om djurskyddsfrågor. Totalt svarade 183 kandidater, varav 180 uppgav att de kommer att arbeta för ett stärkt djurskydd om de blir invalda i riksdagen. Samtliga partier och valkretsar fanns representerade bland svaren.
Nu står det klart att 42 av de kandidater som lovat att arbeta för ett stärkt djurskydd har valts in i riksdagen.
– Det är glädjande att så många kandidater som har lovat att driva på för förbättringar för djuren nu tar plats i riksdagen. Nu förväntar vi oss att deras löften följs av konkreta politiska beslut.
– Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt
Valrörelsen visade att väljarnas engagemang för djuren är starkt: 45 % av väljarna angav att djurskyddsfrågorna var viktiga i valet av parti, vilket tyder på att många också har velat personrösta på politiker som vill driva djurskyddsfrågor.
I enkäten fick kandidaterna, utöver att svara på om de skulle arbeta för ett stärkt djurskydd, ange vilka av Djurens Rätts tio prioriterade djurskyddsfrågor de var beredda att ställa sig bakom.
De två frågor som har starkast stöd bland de invalda ledamöterna är förbud mot pälsdjursfarmning (40 av 42, 95 %) och en ambitiös ny djurskyddslagstiftning i EU (39 av 42, 93 %).
Jag gläder mig i synnerhet åt det starka stödet för ett förbud mot turbokycklingar, som över 85 % av de djurvänliga ledamöterna stöttar. Den frågan står högst på vår dagordning. Den nya riksdagen har stora möjligheter att åstadkomma verklig förändring för djuren.
– Tina Hogevik
Så här många av de 42 invalda djurvänliga ledamöterna ställer sig bakom respektive prioriterad fråga:
Se vilka av de djurvänliga kandidaterna som tog plats i riksdagen och vilka frågor som de har lovat att driva här.
* Personvald innebär att kandidaten har fått personröster motsvarande minst 5 procent av partiets röster i valkretsen och att partiet har fått ett mandat som kandidaten kan ta i anspråk.
Tiotusentals har redan sagt ifrån och krävt att regeringen förbjuder turbokycklingar. Du kan fortfarande göra din röst hörd!