7 av 10 svenskar vill se ett förbud mot turbokycklingar. Är du en av dem? Skriv under uppropet →

24 oktober 2014

En första delseger för Oatly i tvisten mot LRF Mjölk

Beslut kom från marknadsdomstolen den 23 oktober. Det blir inget omedelbart förbud för havredryckstillverkaren Oatly att använda sig av de omtvistade formuleringarna i sin reklam.

Detta är en första delseger för Oatly.

— Det är en lättnad för oss just nu, men stämningen finns ju kvar, säger Carina Tollmar, pressansvarig på Oatly till tidningen Skånskan.

Beslutet gäller alltså bara den intermistiska delen i stämningen. De uttryck Svensk Mjölk vänder sig emot är i första hand:

  • ”No milk. No soy. No badness.”
  • ”It ́s like milk, but made for humans”.

I och med detta beslut kan Oatly tills vidare fortsätta att marknadsföra och sälja sina produkter. Stämningen finns dock kvar och ett slutgiltigt besked i frågan kan vi nog få vänta på. Oatly lägger löpande upp information om fallet på sin hemsida.

Moa Richter Hagert

Moa Richter Hagert

F.d. Kommunikationschef
Dela:
Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad!

För att kunna informera dig om vårt arbete för djuren sparar vi de uppgifter du lämnar. Det gör vi enligt dataskyddsförordningen vilket innebär att vi garanterar att dina uppgifter skyddas och inte lämnas ut till någon annan. Läs mer i vår integritetspolicy.

Nyhetsbrev