7 av 10 svenskar vill se ett förbud mot turbokycklingar. Är du en av dem? Skriv under uppropet →

Hönor fortsätter dö i transporter på väg till Håkantorp slakteri
21 juli 2019

Hönor fortsätter dö i transporter på väg till Håkantorp slakteri

Den 15 juli upptäcktes självdöda hönor i en transport som tillhör Håkantorp Slakteri AB i Vara, det rapporterar tidningen FoodMonitor. I sina anteckningar skriver veterinär att ni ha hönorna hade hud som var ”blålila flammig" och att en av hönorna troligen dött av ”lårbensfrakturen den hade".

Även dagen efter – den 16 juli – upptäcktes döda hönor på transporten. Länsveterinären noterar: ”3 burar med döda fåglar, två stycken med 1 levande och 11 döda och en bur med 5 levande och 12 döda” och vidare att hönorna var ”blålila på kammar och kropparna”.

Alldeles nyligen har också Håkantorp Slakteri tilldömts vite om 25 000 kronor för smutsiga burar.

Peter Nilsson

Peter Nilsson

F.d. Digital kommunikatör
Dela:
Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad!

För att kunna informera dig om vårt arbete för djuren sparar vi de uppgifter du lämnar. Det gör vi enligt dataskyddsförordningen vilket innebär att vi garanterar att dina uppgifter skyddas och inte lämnas ut till någon annan. Läs mer i vår integritetspolicy.

Nyhetsbrev