7 av 10 svenskar vill se ett förbud mot turbokycklingar. Är du en av dem? Skriv under uppropet →

Isbjörnen Pizzas tragiska öde
08 november 2016

Isbjörnen Pizzas tragiska öde

Han hålls instängd för att besökare på shoppingcentret ska kunna ta selfies med honom i bakgrunden. Hans vita päls stor i stark kontrast till den blå bakgrund i inhägnaden där han hålls.



Anläggningen Grandview Aquarium, där Pizza finns, har kallats världens sorgligaste djurpark och förutom isbjörnen finns där också sex unga vitvalar, flera valrossar, en varg och fjällrävar.



Organisationen Animals Asia startat en kampanj för att stänga ner Grandview Aquarium. Många i Kina har redan reagerat men nu behövs också omvärldens stöd. Gör skillnad genom att skriva under uppropet: www.animalsasia.org/us/media/news/news-archive/the-tragic-polar-bear-that-suffers-for-selfies.html.

Peter Nilsson

Peter Nilsson

F.d. Digital kommunikatör
Dela:
Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad!

För att kunna informera dig om vårt arbete för djuren sparar vi de uppgifter du lämnar. Det gör vi enligt dataskyddsförordningen vilket innebär att vi garanterar att dina uppgifter skyddas och inte lämnas ut till någon annan. Läs mer i vår integritetspolicy.

Nyhetsbrev