Djurens Rätt
03 February 2021

Rädda Djuren-klubben

Rädda Djuren-klubben är Djurens Rätts barnklubb för barn mellan 0 och 13 år. Klubben bildades 2012 för att sprida inspiration och stötta barn som vill hjälpa djuren. Vi vill att det ska vara roligt att bry sig om djur! Klubbens mål är att lära barn att ha empati för alla levande varelser, något som de förhoppningsvis bär med sig även i vuxen ålder.

Klubben sprider information om djur, hur de har det, deras rättigheter och om hur barn kan hjälpa djuren på enkla sätt. Medlemskapet kostar endast 100 kronor per år och alla nya medlemmar får en fin välkomstpresent. Alla medlemmar får också klubbens egen tidning Klubbnytt 5 gånger per år och vetskapen om att ni gör skillnad för djuren varje dag. 

Cecilia Bernström

Cecilia Bernström

Ansvarig Rädda Djuren-klubben
Dela: