Djurens Rätt
25 March 2022

Rita för kycklingarna, pysseltips och tävling!

Rädda Djuren-klubbens vill hjälpa barn att utveckla sin medkänsla för alla levande varelser. Vi tror att kunskap och intresse leder till respekt och medkänsla. Rädda Djuren-klubben är klubben för alla barn upp till och med 13 år som bryr sig om djuren och vill att djuren ska ha det bra. Vi tycker att det är viktigt att lära barn om djur och huvudmålet är att ge dem ett djuretiskt förhållningssätt. Empati är en förmåga som behöver träning och Rädda Djuren-klubbens material bjuder in till både omtanke och reflektion, på ett roligt vis!  

 

Rita för kycklingarna till påsk!

🐥 Hur lever en glad kyckling?

🐥 Vad gör en kyckling lycklig?

🐥 Hur ser en din kyckling ut i din fantasi?

Låt kreativiteten flöda fritt 🧑‍🎨🎨

 

Skicka teckningen till Rädda Djuren-klubbens Instagram @raddadjurenklubben direkt i DM eller mail raddadjuren@djuernsratt.se.

 

Vi ser så fram emot att se era kycklingteckningar! 💛

Elma, 5 år, har ritat kycklingar i det fria

Här har Elma, 5 år ritat kycklingar ute i det fria. 

Påskpyssel-tips!

Vill du pyssla i påsk? På både Rädda Djuren-klubbens Instagram och TikTok (@raddadjurenklubben) har vi massor av roligt pyssel. På Rädda Djuren-klubbens hemsida hittar ni massvis med kul, enkla och fina pyssel som ni kan göra med familjen inför och under påsk. Vi använder oss av få material och utav saker som en ofta har hemma redan, bra va? 🙂 Alla påskpyssel hittar ni här 

 

Missa inte vår tävling!

Nu har du chansen att vinna ett gosedjur!

Vilken skulle du vilja vinna? 🦩 🐢 🐇

 

SÅ HÄR TÄVLAR DU:

1. Följ @raddadjurenklubben

2. Tagga en kompis i kommentarerna

3. Dela inlägget i din story

 

Tävlingen pågår fram till onsdagen den 30 mars.🏆

Tre personer vinner varsitt gosedjur och kontaktas via DM när tävlingen är avslutad.

Lycka till! 🎉

Vinn ett gosedjur - tävling på Instagram fram till den 30 mars!

 

Dela: