Djurens Rätt
© Shutterstock
24 January 2025

Djurens Rätts seger: Slutet för minkfarmerna är här

Regeringen lovade redan hösten 2023 att minkfarmerna skulle få avvecklingsstöd för att lägga ned sin verksamhet. Nu är det klart att 180 miljoner kronor ska betalas ut till före detta minkfarmer. Samtliga förväntas vara tomma på djur senast i juni. Djurens Rätt är glada att det innebär en fullständig avveckling av en oetisk industri, men påpekar att det samtidigt behövs en utredning om förbud. 

Efter att regeringen hösten 2023 gick ut med att de kommer betala ut avvecklingsstöd till minkfarmer så har vi sett att allt fler minkfarmer stänger ned i Sverige. Regeringen utlovade även en utredning om hur ett förbud mot pälsdjursfarmning skulle kunna se ut. Nu är avvecklingsstödet på plats efter en lång väntan, vilket innebär 180 miljoner kronor som ett 20-tal före detta minkfarmer kan ansöka om. Men utredningen lyser med sin frånvaro.  

– Det är glädjande att det går åt rätt håll och jag ser fram emot dagen då vi med säkerhet kan säga att alla burar är tomma. Nu behöver regeringen också omgående tillsätta utredningen och säkerställa att denna oetiska industri förbjuds en gång för alla, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens Rätt. 

För att kunna ansöka om avvecklingsstödet ska de sista minkfarmerna avvecklas innan sommaren. Mycket tyder dock på att farmerna redan är tomma och att uppfödning av nya minkvalpar i gallerburar har blivit historia i Sverige.

Djurens Rätt har kämpat i över 50 år för att avveckla pälsindustrin i Sverige, och var även med och drev det framgångsrika medborgarinitiativet Fur Free Europe som samlade in över 1,5 miljoner namnunderskrifter för att förbjuda pälsindustrin inom hela EU. Djurens Rätts ihärdiga arbete fortsätter under 2025 för att bekräfta att alla Sveriges minkfarmer stängs ned och att regeringen håller sina löften om att utreda förbud. 

– Det här är en otroligt viktig seger för djuren. Det hade aldrig hänt utan Djurens Rätts arbete, så jag vill passa på att tacka alla våra medlemmar som stått på pälsdjurens sida längs vägen och möjliggjort denna historiska förändring, avslutar Camilla Bergvall. 

Stöd oss

Stötta vårt politiska påverkansarbete!

Djurens Rätt arbetar för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Hjälp oss i arbetet för att återspegla djurens rättigheter i lagstiftningen.

Bli månadsgivare
Anna Harenius

Anna Harenius

Sakkunnig
Dela: